Αρχική » 2018 » Μάιος

Αρχείο μηνός Μάιος 2018

=>Ημερίδα με θέμα: “Δώρα από τη φύση για τη φύση”

Το 8ο ΕΠΑ.Λ. Θεσσαλονίκης στα πλαίσια υλοποίησης του σχεδίου κινητικότητας για το πρόγραμμα Erasmus+/ Δράση KA1 « Κινητικότητα Εκπαιδευομένων και Προσωπικού Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης» πραγματοποιεί ημερίδα με θέμα:

Δώρα από τη φύση για τη φύση: Η επαγγελματική παραγωγή φυσικών καλλυντικών”.

Συνολικά  συμμετείχαν 14 μαθήτριες και 2 καθηγήτριες της σχολικής μονάδας από την ειδικότητα: Αισθητικής Τέχνης.

Η ημερίδα θα διεξαχθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων της σχολικής μονάδας την Δευτέρα 21/5/2018 και ώρα 11.00 π.μ.

Στόχος της είναι η διάχυση και η αξιολόγηση  των μαθησιακών αποτελεσμάτων του προγράμματος.

Οι συμμετέχουσες  μαθήτριες  παρακολούθησαν σεμινάρια  και βιωματικά εργαστήρια  παραγωγής φυσικών καλλυντικών.

Επιπλέον συμμετείχαν σε τεχνικές και επαγγελματικές επισκέψεις σε εταιρίες  της Βαρκελώνης, επιτυγχάνοντας τη βελτίωση του γνωστικού αντικειμένου, την ανάπτυξη δεξιοτήτων, την διεύρυνση καινοτόμων μεθόδων και καλών πρακτικών μάθησης, την προσωπική και επαγγελματική ανάπτυξη, την ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων και τη σύνδεση του σχολείου με την αγορά εργασίας.

Το πρόγραμμα διήρκησε από 13-27 Μαρτίου 2018.

Συμμετείχαν οι μαθήτριες:

• Αγγελάκη Ιωάννα