Αρχική » 2016 » Οκτώβριος

Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2016

=>Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940

28ηΟκτ01

Με μια γιορτή που οργάνωσαν οι μαθητές υπό την εποπτεία του φιλολόγου του σχολείου κου Αναστασιάδη Παναγιώτη, το 8ο ΕΠΑΛ τίμησε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Το πρόγραμμα της γιορτής παρουσίασαν οι μαθήτριες της Γ? Τάξης Μέρμηγκα Μάγδα και Στένα Χριστίνα.

Συμμετείχαν επίσης οι μαθητές:

Βασιλειάδου Ε., Βεγουδάκη Σ., Βίκας Αθ., Γαλάνης Στ., Γιατράκου Αν., Γραικού Ι., Ζαφραντζή Ελ., Ζάχου Γ., Καρυπίδου Αρ., Κοντέλη Κ., Μπυράκης Π., Νοφούλλα Σ., Ντούτσι Κ., Παπαγεωργίου Αν., Στόικου Δ.

Κιθάρα έπαιξε ο μαθητής της Γ? Τάξης Μελίδης Παύλος και μπουζούκι ο απόφοιτος της σχολικής χρονιάς 2015-2016, Ζαφειρίου Σωτήρης (μια συμμετοχή – απόδειξη των δεσμών που αναπτύσσουν οι μαθητές με το σχολείο μας).

vlcsnap-2016-10-27-11h10m12s585

vlcsnap-2016-10-27-11h13m29s139

=> Το 8ο ΕΠΑΛ αγαπά το σινεμά

filmposter_final

Με σκοπό την ευαισθητοποίησή των μαθητών και την ενημέρωση τους σε ζητήματα σεβασμού της διαφορετικότητας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, την Τρίτη 18 Οκτωβρίου 2016 οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν στην Αποθήκη 1 στο λιμάνι την ταινία του Δ. Πολυδωρόπουλου «New Generation Got Game» στα πλαίσια του 1ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών select respect.

Το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε για πρώτη χρονιά στην πόλη μας 13-19 Οκτωβρίου.

Κύριοι στόχοι του Φεστιβάλ είναι:

?η ανάδειξη μέσα από την κινηματογραφική ματιά της διαφορετικότητας καθώς και ζητημάτων που εγείρει σε σχέση με τα ανθρώπινα δικαιώματα.

?η ευαισθητοποίηση του κοινού μέσα από ένα πολυθεματικό πρόγραμμα που περιλαμβάνει ταινίες για την προσφυγική κρίση, την ένταξη των ευπαθών κοινωνικά ομάδων και μειονοτήτων, τα δικαιώματα των γυναικών και τις έμφυλες διακρίσεις, τους νέους και τον σχολικό εκφοβισμό, το Ολοκαύτωμα και τον αντισημιτισμό.

?η ενημέρωση του κοινού μέσα από τις συζητήσεις που θα πλαισιώσουν τις ταινίες και οι οποίες θα δώσουν βήμα διαλόγου σε φορείς της κοινωνίας των πολιτών και ανθρώπους του κινηματογράφου καθώς και στο ίδιο το κοινό.

=> 3 Οκτωβρίου 2016 Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

21-09-16_sportsβ

Το Σχολείο μας στις 3 Οκτωβρίου 2016 διοργάνωσε διάφορες εκδηλώσεις για τον εορτασμό της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού που θεσμοθέτησε το υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Μαθητές, μαθήτριες, καθηγητές και λοιπό προσωπικό, συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες όπως ποδόσφαιρο, βόλεϋ, μπάσκετ, πινγκ-πονγκ και παρακολούθησαν σχετική ταινία.

DSC00216 DSC00221 DSC00222 DSC00229

Σχολικό Δίκτυο